W Polsce około 2 milionów ludzi choruje na cukrzycę. Choroba ta znacząco wpływa na stan jamy ustnej. Czemu cukrzycy mają większe problemy z zębami i dziąsłami niż zdrowi ludzie?
Zdaniem eksperta:
„Chorzy na cukrzycę mają liczne dolegliwości zdrowotne, bo cukrzyca to choroba całego organizmu i prowadzi do powikłań w obszarze wielu narządów. Zaliczamy również do tego powikłania w obszarze jamy ustnej. Najczęstszym jest kwestia zakażeń, do których dochodzi u chorych na cukrzycę zdecydowanie łatwiej niż u osób bez cukrzycy. Są liczne przyczyny takiego stanu rzeczy, najprostszą jest przewlekła hiperglikemia, prowadzi do upośledzenia mechanizmów obronnych, stąd pacjenci dość często mają zakażenia błoń śluzowych i skóry, w tym także jamy ustanej. Wiąże się to z kwestią ropni około zębowych i tego typu dolegliwości.
W wieloletniej cukrzycy mamy do czynienia z nasiloną paradontozą, w szczególności z cukrzycą typu pierwszego – źle leczoną. Mamy młodych 30-40 latków którzy już wymagają noszenia protez zębowych. Natomiast jeżeli chory jest dobrze leczony i kontrola glikemii jest dobra, to problemy nie występują zbyt często. Natomiast badania wykazały, że chorzy na cukrzycę mają średnio o 1/3 zębów mniej niż osoby zdrowe” – tłumaczy prof. Leszek Czupryniak.
Znaki ostrzegawcze
Jeśli poziom glukozy we krwi często się zmienia, a jego wahania są znaczące, jesteś bardziej narażony na przewlekłe stany zapalne dziąseł, choroby przyzębia, a także utratę zębów. Z kolei choroby przyzębia powodują wzrost cukru we krwi, co może sprawić, że ciężej będzie ci kontrolować chorobę.
Im rzadziej kontrolujesz poziom cukru we krwi lub nie dbasz odpowiednio, by utrzymywał się na stałym poziomie Twoje białe krwinki stają się coraz słabsze. To właśnie białe krwinki stanowią główną obronę organizmu przed infekcjami, także infekcjami jamy ustnej. Im mniejsza ich zdolność do zwalczania zakażeń, tym większe ryzyko wystąpienia chorób dziąseł przyzębia, a nawet utraty zębów. Dlatego właśnie cukrzycy nie powinni lekceważyć znaków ostrzegawczych, takich jak: krwawienie dziąseł podczas szczotkowania, zaczerwienienie bądź obrzęk dziąseł, utrzymujący się nieświeży oddech, obluzowane zęby stałe, stany zapalne śluzówki jamy ustnej. Inne choroby jamy ustnej, na które podatni są cukrzycy to: pleśniawki, zakażenia wywołane przez grzyby, suchość w ustach, owrzodzenia.
Jak cukrzycy powinni dbać o zdrowie jamy ustnej…
Najważniejszą rzeczą, by utrzymać dobry stan jamy ustnej u chorego na cukrzycę jest utrzymywanie stałego poziomu cukru we krwi jak najbliżej normy. Szczególna dbałość o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, nitkowanie przestrzeni między zębowych, używanie preparatów leczniczych przy aftach oraz uszkodzeniach błony śluzowej). Regularne zgłaszanie się na umówione wizyty u dentysty, lekarz oceni stan jamy ustnej i częstotliwość wizyt w zależności od zaawansowania cukrzycy. Dbanie o odpowiednią dietę w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz niestosowanie używek takich jak alkohol i papierosy.