Skip to main content
Home » Dieta diabetyka » Dieta w obronie przed cukrzycą
Dieta diabetyka

Dieta w obronie przed cukrzycą

posiłki
posiłki
Fot.: nestle.media.pl

Nie od dziś wiadomo, że jesteśmy tym, co jemy, a uwaga, jaką poświęcamy codziennej diecie przekłada się na nasze samopoczucie i stan zdrowia. Dlatego warto przyjrzeć się naszemu stylowi życia i ukierunkować go tak, abyśmy żyli i odżywiali się świadomie.

Mgr inż. Agnieszka Piskała

Specjalista ds. żywienia, diet coach, technolog żywności

Cukrzyca jest obecnie jedną z najpoważniejszych chorób społecznych. Z badań wynika, że co 10 sekund na świecie jest diagnozowana u 2 osób, a połowa cukrzyków nie wie o swojej chorobie. W grupie najwyższego ryzyka znajdują się osoby otyłe i z nadwagą (BMI powyżej 25) stanowiąc około 80 proc. populacji chorych na cukrzycę typu II. Coraz częściej choroba ta dotyka najmłodszych. Obecnie ocenia się, że cukrzyca typu II stanowi do 45 proc. nowo rozpoznanych przypadków cukrzycy u dzieci. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, świadome odżywianie, regularne badanie cukru we krwi oraz obserwacja organizmu. W prewencji cukrzycy i innych chorób dietozależnych istotna jest liczba, regularność spożywania i jakość przygotowywanych posiłków. Regularne pory zalecanej liczby posiłków, kontrolowana wielkość porcji i odpowiednia obróbka termiczna to najlepsza profilaktyka cukrzycy oraz jeden z podstawowych warunków walki z chorobą dla osób już nią dotkniętych.

By nasza dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana należy dbać o różnorodność posiłków. Żaden z produktów żywnościowych nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu na wszystkie składniki odżywcze, dlatego tak ważne jest urozmaicanie diety. W prewencji cukrzycy i chorób dietozależnych, ale też generalnie w zdrowej diecie powinniśmy kłaść nacisk na bogactwo produktów pełnoziarnistych, surowych warzyw i owoców. Węglowodany złożone zawarte w produktach pełnoziarnistych powodują powolne uwalnianie cukrów do krwi, dzięki czemu nie wywołują w organizmie niebezpiecznych skoków glikemicznych. Surowe warzywa i owoce zawierają rozpuszczalny błonnik, który nie tylko zaspokaja głód i daje uczucie sytości na dłużej, ale również „zasysa” cukry proste w przewodzie pokarmowym, uniemożliwiając im przedostanie się do krwioobiegu.

Ważna jest nie tylko ilość, ale również jakość przygotowywanych posiłków. Gotowanie na parze i gotowanie bez wody jest nie tylko wygodną, ale i czasooszczędną czynnością. Przygotowywane w ten sposób posiłki są lekkostrawne i zachowują większość swoich składników odżywczych. Tradycyjnie gotowane warzywa mają znacznie wyższy indeks glikemiczny niż te przygotowywane na parze, dlatego ta obróbka termiczna jest szczególnie polecana osobom dbajacym o prewencję chorób dietozależnych. Dodatkową zaletą posiłków przygotowywanych bez wody czy na parze jest możliwość ograniczenia soli, która nie tylko może niebezpiecznie podnosić ciśnienie, ale również działać destrukcyjnie na naczynia krwionośne.

Na cukrzycę najbardziej narażone są osoby z nadwagą i otyłością, stąd gotowanie warzyw bez dodatku wody, smażenie mięsa bez dodatku tłuszczu jest smacznym rozwiązaniem do zdrowej redukcji masy ciała.

Aktywność fizyczna to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. To również istotny czynnik w prewencji szeregu chorób, w tym cukrzycy. Sport jest doskonałym, naturalnym lekiem. Przyspiesza przemianę materii, reguluje poziom cukru we krwi, a jednocześnie pomaga zdrowo chudnąć lub zachować pożądaną masę ciała. Jest też naszym sprzymierzeńcem w prewencji cukrzycy, jak i wsparciem dla osób cierpiących na to schorzenie. Oczywiście najlepsze efekty uzyskamy ćwicząc codziennie.


¹ Dane pochodzą z raportu Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF), Atlas Cukrzycy zaprezentowany na 47. dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD), Lizbona.
Next article