Prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Past-prezes PTD, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; p.o. przewodnicząca Sekcji Diabetologii Społecznej i Edukacji
Czy osoba z cukrzycą może mierzyć poziom cukru bez nakłuwania palców?
Tak, obecnie istnieje możliwość monitorowania glikemii bez konieczności nakłuwania opuszek palców i używania tradycyjnego glukometru. Aktualnie jest możliwość korzystania z systemów ciągłego monitorowania glikemii, które automatycznie, w czasie rzeczywistym mierzą stężenie glukozy w płynie międzykomórkowym. Większość systemów jest przezskórnych i jeden podskórny. Każdy z nich składa się z czujnika, transmitera, odbiornika, którym może być pompa insulinowa, telefon komórkowy z odpowiednią aplikacją rejestrującą i wyświetlającą pomiary oraz alarmami ostrzegającymi przed hipo- i hiperglikemią lub dedykowany osobny odbiornik. W przeciwieństwie do tradycyjnych glukometrów, urządzenia tego typu zbierają dane w czasie rzeczywistym w dzień i w nocy, a pomiar odbywa się co 1-5 minut.
Jaką rolę odgrywają nowoczesne urządzenia w terapii pacjentów z cukrzycą?
Systemy te zdecydowanie poprawiają komfort życia pacjentów oraz ich najbliższych. Nawet ci, którzy początkowo mieli opory przed noszeniem takich urządzeń, teraz doceniają, że żyje im się znacznie łatwiej i nie wyobrażają sobie powrotu do glukometru.
Najcenniejsze jest to, że stosowanie nowoczesnych urządzeń zwiększa bezpieczeństwo osoby z cukrzycą i pozwala poprawić wyrównanie glikemii przy równoczesnym zmniejszeniu ryzyka hipoglikemii. U osób leczonych insuliną systemy stały się integralną częścią terapii. Technologiczny postęp w postaci systemów ciągłego monitorowania glikemii dał też możliwość zintegrowania z osobistą pompą insulinową i skonfigurowania systemów tzw. pętli zamkniętej pozwalających automatycznie dostosować dawkę insuliny do potrzeb organizmu. Dane glikemiczne uzyskiwane dzięki systemowi zebrane raporcie glikemii dają zarówno pacjentowi, jak i zespołowi terapeutycznemu znacznie więcej informacji i pozwalają lepiej prowadzić terapię przeciwhiperglikemiczną.
Czym jest system ciągłego monitorowania glikemii i jak można z niego korzystać?
To przełom lub wręcz rewolucja w terapii cukrzycy. Systemy te nie tylko pokazują punktowy pomiar glikemii, ale również kierunek zmian i historię wcześniejszych zapisów, co pozwala na lepszą interpretację wyników. Wystarczy chwila, aby prześledzić glikemię. Cenną funkcją w systemach jest alarmowanie o niebezpieczeństwie glikemicznym, czyli o zagrożeniu niedocukrzeniem i wysokim cukrem. Nowoczesne systemy umożliwiają także udostępnianie wyników w czasie rzeczywistym innym osobom, np. członkom rodziny, co ma szczególne znaczenie u dzieci i u osób starszych. Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym zmieniła się także relacja pacjent-lekarz. Systemy ciągłego monitorowania glikemii są również dobrym edukatorem i motywatorem do lepszego leczenia.
Dlaczego warto korzystać z sensorów do ciągłego monitorowania glikemii?
Dlatego, że pozwalają osobie z cukrzycą lepiej i bezpieczniej kontrolować glikemię przy większym komforcie życia. Dlatego, że potrafią zmotywować pacjenta i bardziej zaangażować w proces samoleczenia. Dlatego, że są źródłem wiedzy o zmianach glikemii i w ten sposób pełnią rolę edukacyjną.
Refundacja systemów ciągłego monitorowania glikemii jest działaniem prozdrowotnym, gdyż poszerza dostępność tych systemów dla osób z cukrzycą, zwiększając tym samym szansę na lepsze i dłuższe życie naszych pacjentów.